#27 "Alicja w krainie czarów" Lewis Carroll, czyli papka z mózgu

Autor: Lewis Carroll
Tytuł oryginału: Alice's Adventures in Wonderland
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bona
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 122
Moja ocena: 3/6

Niezapomniana, klasyczna powieść na pograniczu snu i jawy. Magiczna podróż małej dziewczynki do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Tę powieść Lewisa Carrolla, wybitnego matematyka i profesora Oxfordu, uznano za arcydzieło literatury światowej. Doskonała lektura dla czytelnika w każdym wieku.
Źródło: lubimyczytac.pl

Często oglądałam ekranizacje tej książki lub grałam w gry na jej podstawie. Może nawet ktoś mi ją czytał? W każdym razie od dziecka byłam do niej zniechęcona. Wszystko było pogmatwane i niejasne. Ale myślałam, że to może przez to, że nie pamiętam wszystkiego, bo to było tak dawno temu. I wiecie co odkryłam, kiedy przeczytałam tę książkę teraz- z pełną świadomością? Że ta lektura naprawdę nie ma sensu. 

"- Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz."

Jedyne co przychodzi mi do głowy, to to, że ta książka jest dziwna. I zdecydowanie nie dla dzieci. Bałyby się. Ja się bałam. 
Myślę, że to coś na kształt "Małego Księcia"- ważny przekaz owinięty w głupkowata historyjkę. Ale, wybaczcie, ja się tam żadnego sensu nie będę dopatrywać, bo wystarczająco boli mnie głowa bez analizowania.  xD 

"Nie, najpierw spojrzę- powiedziała do siebie- i sprawdzę, czy tu gdzieś nie na napisu >>trucizna<<."

I mam bardzo duży dylemat jak ocenić tę książkę, bo tak naprawdę nic to nikomu nie da. Trzeba na własnej skórze poczuć, jak bardzo ryje psychikę (nawet tę najbardziej zrysowaną). 

">>Bądź taka, na jaką wyglądasz<<, czyli prościej rzecz ujmując: >>Nigdy nie wyobrażaj sobie, że jesteś inna, niż mogliby sobie pomyśleć, że to jaka byłaś, lub też jaka mogłaś była być, nie jest niczym innym niż to, czym mogło się było innym wydawać, że jest czymś innym<<."

Ogólnie rzecz ujmując była to bardzo ciekawa przygoda, ale nie podobała mi się. :_: I jednak doszłam do pięknego morału: Cały ten świat opiera się na absurdzie. I odpowiednim doborze słów". Tak, wiem, jestem genialna. :D

~Księżycowa Pani

Komentarze

 1. Oglądałam mnóstwo ekranizacji, ale jeszcze nie czytała tej książki. Jestem ciekawa, czy ja odnajdę sens w tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam fanką tej bajki i szczerze to jej nawet nie czytałam tylko oglądałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bym nie przeczytała, gdyby nie lista BBC.
   ~Księżycowa Pani

   Usuń
 3. Jakoś bardzo nie przepadałam za tą bajką i jedynie widziałam ekranizacje, książki nie czytałam i szczerze mówiąc nie wiem czy przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że wiele nie stracisz. :D
   ~Księżycowa Pani

   Usuń
 4. Ja chyba nigdy nie czytałam "Alicji...", a przynajmniej nie przypominam sobie, żebym czytała.

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Już samo wyświetlenie przez Ciebie tego posta jest dla nas ogromną nagrodą. Komentarz jest jak prezent pod choinką. Każdy jest przez nas czytany i doceniany. Dziękujemy!

Popularne posty z tego bloga

"Zaklinacz ognia"- Cinda Williams Chima, przedpremierowo

Ognisty unboxing, czyli co kryje się w nowym boxie od Moondrive.

"W otchłani" Beth Revis