"Rewizja" Remigiusz MrózW bestialski sposób zostają zamordowane żona i córka robotnika o Romskich korzeniach. Rodzina mężczyzny miała bardzo wysoką polisę na życie - jej wysokość to milion złotych. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z wypłaceniem tych pieniędzy i twierdzi, że to mężczyzna jest sprawcą morderstwa. Rom znajduje się w rozpaczy po utracie najbliższych osób i zamiast pogrążyć się w żałobie, musi walczyć w sądzie przeciwko postawionym mu zarzutom. Pomaga mu znakomita prawniczka, Joanna Chyłka, która znajduje się w bardzo trudnym momencie swojej kariery.

Po głośniej sprawie Szlezyngierów Joanna musi stawić czoła nowym wyzwaniom. Zmuszona do zmiany warunków pracy, bynajmniej nie czuje się z tym dobrze. Wpadła w nałóg; w zasadzie nie zdarza się, żeby była trzeźwa. Nawet w pracy pojawia się w stanie wskazującym. Czy to jednak przeszkodzi jej w trakcie procesu karnego i cywilnego? Czy Joanna będzie w stanie zrobić wszystko, poruszyć świat, by dojść do prawdy i doprowadzić do zwycięstwa swojego klienta?
- Wypadło mi coś.
- Najwyraźniej. Mózg.
 Remigiusz Mróz przychodzi do swoich czytelników z koleją świetnie napisaną historią. Akcja powieści już od pierwszych stron rozgrywa się dynamicznie. Sprawa morderstwa jest bardzo tajemnicza. Można co prawda od razu wyciągać pewne wnioski, ale nie ma się pewności, czy czarne jest czarne, a białe jest białe. Joanna Chyłka znów pozostaje niezawodna. Bierze sprawy w swoje ręce i nic nie jest w stanie jej powstrzymać. Choć jest nieufna wobec klienta, stara się, by to nie wpływało na jakość świadczonych przez nią usług prawniczych. Jest ograniczona w środkach, ale robi wszystko, by dotrzeć do prawdy. Nie kryje się z tym, że ma pewne problemy, ale chce udowodnić, że nie ma to żadnego wpływu na to, jak pracuje.

W "Rewizji" zostaje poruszony temat relacji Romów z Polakami. Nie potrafię jednoznacznie określić, czy Remigiusz Mróz przedstawił to w sposób wiarygodny, bo osobiście nie mam żadnej wiedzy na ten temat. Mimo to dowiedziałam się kilku naprawdę ciekawych informacji na temat kultury i systemu wartości Romów. Nie twierdzę, że będę teraz inaczej patrzeć na tę mniejszość narodową, ale nigdy nie zaszkodzi wiedzieć więcej. 
 Zemsta jest daniem, które najlepiej smakuje na zimno.
Uważam, że Remigiusz Mróz po raz kolejny udowodnił, że jest naprawdę dobrym pisarzem. "Rewizja" w niczym nie jest gorsza od swoich poprzedników. 
Polecam na nadchodzące jesienne wieczory.


Aleksandra


Komentarze

  1. Trochę mi wstyd, bo wszyscy od jakiegoś czasu chwalą Mroza i zachęcają do jego książek... A ja? Nadal nie przeczytałam żadnej z nich. Twoja recenzja przekonuje mnie, że muszę to w końcu zmienić!

    Pozdrawiam
    Caroline Livre

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Już samo wyświetlenie przez Ciebie tego posta jest dla nas ogromną nagrodą. Komentarz jest jak prezent pod choinką. Każdy jest przez nas czytany i doceniany. Dziękujemy!

Popularne posty z tego bloga

"Zaklinacz ognia"- Cinda Williams Chima, przedpremierowo

Ognisty unboxing, czyli co kryje się w nowym boxie od Moondrive.

"W otchłani" Beth Revis